Małe WUKO – czym jest i jak działa?

Praktycznie każdego dnia, czy to w miastach, czy też na wsiach ludzie wytwarzają ogromne ilości różnego typu zanieczyszczeń. Są to: różnego rodzaju fekalia, pozostałości po praniu czy procesach produkcyjnych. Odpady te trafiają do kanalizacji i rur odpływowych, które – podobnie jak ludzki organizm – powinny działać bez zarzutu 24 godziny na dobę. Niestety, podobnie jak w przypadku organizmów żywych, kanalizacja także bywa przeciążona; mamy wówczas do czynienia z niedrożnością. W takich sytuacjach pomocne jest małe WUKO, którym to określeniem potocznie nazywamy Niewielkie maszyny do czyszczenia i udrażniania sieci kanalizacyjnej, zabudowane na samochodach typu VAN lub przyczepach.

Poszukując sprawdzonych metod oczyszczania rur kanalizacyjnych nie możemy nie trafić na małe WUKO, które niejednokrotnie okaże się nieodzowne w obliczu zagrożenia związanym z niedrożną kanalizacją. Skrót WUKO pochodzi od nazwy firmy (Wytwórnia Urządzeń Komunalnych), która powstała w 1955 roku w Łodzi i była pionierem, jeśli chodzi o wytwarzanie urządzeń komunalnych. Firma ta specjalizowała się w produkcji podjazdów asenizacyjnych, które pomagały w oczyszczaniu miast z odpadów płynnych wszelkiego rodzaju. Przez długi czas była zresztą podmiotem państwowym. Z czasem maszyny i pojazdy związane z udrażnianiem kanalizacji przejęły nazwę od tejże firmy i nazywamy je WUKO.

Jak działa małe WUKO?

Małe WUKO działa na zasadzie wtłaczania do rury wody pod bardzo wysokim ciśnieniem. Woda wypłukuje wszelkie zalegające osady, które przez dłuższy czas gromadziły się przewodach kanalizacyjnych wypłukiwany osad jest ściągany do studni i równocześnie odpompowywany do zewnętrznego zbiornika.

WUKO jest doskonałe w swej prostocie, zapewnia szybkie, bezpieczne i efektywne działanie. Możemy je wykorzystywać zarówno na zewnątrz, jak i w środku budynku. Służy nie tylko do oczyszczania w chwilach kryzysowych, ale także do oczyszczania prewencyjnego. Firmy posiadające specjalistyczny sprzęt o niskiej zabudowie są w stanie wjeżdżać nawet do garaży podziemnych lub przejechać przez wąskie ścieżki i bramy.

Uzupełnieniem wyposażenia małego WUKO są różnego rodzaju dysze, które z łatwością rozbijają, a następnie usuwają wszelkie zanieczyszczenia i osad. Małe WUKO świetnie radzi sobie z wszelkimi nieczystościami w kanalizacji. Wspominając o dyszach należy również określić, kiedy jakiej używamy – wszystko zależy od rodzaju kanalizacji, typu osadu oraz miejsca zatoru. Rozdrobnione nieczystości trafiają bezpośrednio do studni rewizyjnej, skąd są usuwane do specjalnego zbiornika. Ważne, by do danego rodzaju zanieczyszczenia wybierać odpowiednią średnicę dyszy, która pozwoli wypłukać zalegający brud z rur. Ciśnienie w małym WUKO może osiągać nawet 250 barów, dzięki czemu poradzimy sobie nie tylko z zanieczyszczeniami organicznymi, ale także z piaskiem, kamieniami, czy nawet zaprawą cementową!

Jakie są zalety małego WUKO?

Największa i niepodważalną zaletą małego WUKO jest przede wszystkim skuteczność i uniwersalność. WUKO możemy bowiem wykorzystać do czyszczenia różnego rodzaju instalacji kanalizacyjnych, niezależnie od rodzaju zanieczyszczenia, niedrożności i średnicy rury. Ponadto WUKO można wykorzystać do czyszczenia instalacji zewnętrznych, jak i wewnętrznych (możliwe tylko w przypadku małego WUKO). Dzięki temu, że metoda wykorzystuje wodę pod wysokim ciśnieniem, stosowanie toksycznych dla ludzi i środowiska substancji chemicznych nie jest konieczne. WUKO jest więc najczęściej polecanym sposobem do czyszczenia i udrażniania kanalizacji.

Jak często powinno się czyścić kanalizację?

Jak doskonale wiemy, wszelkie zabrudzenia i osady osadzają się na ściankach rur kanalizacji. Jest to więc dość powolny proces, który jednak prowadzi do zmniejszenia, a następnie braku przepustowości instalacji. W efekcie powstaje niedrożność, której przykrą konsekwencją jest niedrożność. Dlatego też tak bardzo ważne jest regularne czyszczenie całej instalacji. Jak często to robić? To zależy od kilku czynników. Na pewno od budowy kanalizacji, od tego, jakie są spadki, jak również od sposobu użytkowania instalacji. Jeśli nie trafiają do niej regularnie resztki pożywienia, reklamówki, folie czy elementy tkaninowe, to udrażnianie rur nie musi być wykonywane bardzo często.

Wiele zależy też od tego, gdzie używana jest instalacja kanalizacyjna. Powinna być ona wykonana w taki sposób, by była przystosowana do jej pierwotnego przeznaczenia. Jeśli kanalizacja znajduje się w zakładzie przemysłowym, to rury powinny zostać tak dobrane, by miały duży prześwit oraz odpowiednią przepustowość. Nieco inne ułożenie rur stosowane jest w domach jednorodzinnych. Najważniejsze jest jednak, by reagować od razu gdy podejrzewamy, że w instalacji pojawiła się niedrożność. Im dłużej będziemy zwlekać z interwencją, tym gorsze będą konsekwencje a ewentualne koszty naprawy i udrożnienia wyższe..