Maszyny do czyszczenia kanalizacji

Woda wraz z nieczystościami często osadza się na ścianach rur kanalizacyjnych, zmniejszając stopniowo ich średnicę, co prowadzi do powstawania zatorów. Dzięki wykorzystywaniu specjalnych urządzeń oraz regularnym przeglądom przeciwdziałamy powstawaniu zanieczyszczeń, oraz niechcianych awarii.

 

Jakie są metody czyszczenia kanalizacji?

Metody ciśnieniowe

Jak nazwa wskazuje, metody ciśnieniowe bazują na wykorzystaniu wody pod bardzo wysokim ciśnieniem. Jest to możliwe dzięki specjalnym pompom, które zamontowane są na pojazdach do czyszczenia kanalizacji. Pompa zwiększa ciśnienie wody i kieruje do specjalnego przewodu, który wprowadzany jest w głąb kanalizacji. Pod wpływem siły wody wydobywającej się z przewodu zanieczyszczenia, które osadziły się na ścianach rur zostają oderwane oraz rozbite na mniejsze kawałki, po czym zwykle trafiają do lokalnej sieci kanalizacyjnej. Maszyny mają możliwość regulacji siły strumienia, aby nie uszkodzić rur kanalizacyjnych. Aktualnie metoda ciśnieniowa jest najczęściej stosowanym rozwiązaniem problemu niedrożnej kanalizacji.

Metody mechaniczne

Określa się nimi czynności, które w sposób mechaniczny umożliwiają rozdrabnianie zatorów powstałych w kanalizacji. Takie metody wykorzystuje się w przypadku, kiedy nie możemy skorzystać z metod ciśnieniowych. Do takich sytuacji najczęściej zalicza się między innymi udrażnianie rur w mieszkaniach oraz oczyszczanie przewodów, które załamują się pod pewnym kątem. Takie załamanie spowalnia strumień wody, która działa pod ciśnieniem i osłabia go. Uniemożliwia to usunięcie zatoru. Dlatego w takich przypadkach najlepiej sprawdzają się mechaniczne sposoby, które wykorzystują specjalne urządzenia do naprawy kanalizacji.

 

Jaką metodę wybrać do udrażniania kanalizacji?

Metoda ciśnieniowa sprawdzi się przede wszystkim do czyszczenia kanalizacji miejskiej i przyłączy o małej ilości kolan. W budynkach mieszkalnych i komercyjnych zaleca się stosowanie metody mechanicznej. Metoda sprawdza się idealnie do rur o mniejszych średnicach, z trudniejszym dostępem oraz tych, które są w złym stanie technicznym.

 

Na czym polega mechaniczne czyszczenie rur kanalizacyjnych?

Pierwszym krokiem jest odpowiedni wybór sprzętu.  Metoda mechaniczna to wprowadzenie spirali  lub innego elastycznego przewodu połączonego na stałe z silnikiem obrotowym. Urządzenie musi być dopasowane do rury, która będzie udrażniania oraz do stopnia jej zanieczyszczenia. Istotne jest dobranie właściwej spirali, głowicy oraz końcówek czyszczących w zależności od różnych średnic rur kanalizacyjnych. Duża prędkość obrotowa głowic daje możliwość dokładnego wyczyszczenia rury oraz rozbicie ewentualnego zatoru, a także usunięcia jakichkolwiek przeszkód. Zasięg urządzeń jest różny w zależności od modelu oraz potrzeb. Niektóre sprzęty sprawdzają się nawet na odcinku kilkudziesięciu metrów. Dzięki nim możliwe jest usunięcie z wnętrza rury wszelkich zanieczyszczeń, osadów z kamienia oraz rdzy. Aby ocenić stopień wyczyszczenia przewodu kanalizacyjnego na każdym etapie pracy, wykorzystuje się kamerę inspekcyjną.

 

Jak często powinno się wykonywać czyszczenie kanalizacji?

Częstotliwość, z jaką powinno się udrażniać przewody kanalizacyjne, zależy od wielu czynników. Przede wszystkim ważne jest to, czy zachowane są prawidłowe spadki, przez które woda wraz z zanieczyszczeniami swobodnie przepływa. Jeśli są zbyt małe, w niektórych fragmentach rur mogą się osadzać zanieczyszczenia, co skutkować może powstawaniem w tych miejscach zatorów. Drugim istotnym czynnikiem jest właściwe korzystanie z instalacji sanitarnej. Do kanalizacji nie powinny trafiać m. in. resztki jedzenia czy też papierowe ręczniki.   Ostatnim czynnikiem jest odpowiednie dopasowanie średnic rur do wielkości budynku oraz liczby osób. Należy regularnie czyścić kanalizację, aby zmniejszyć ryzyko awarii, które wiążą się z kosztowną naprawą i wyłączeniem instalacji z użytkowania.

 

Pojazdy ssąco-płuczące RIONED do ciśnieniowego czyszczenia kanalizacji

Pojazd ssąco-płuczący RIONED FLEXCOM urządzenie łączy w sobie dwie przydatne funkcje, czyli zasysanie osadu oraz czyszczenie kanalizacji. Co ważne obie funkcje działają w jednym czasie. Pojazd idealnie sprawdzi się w warunkach miejskich, a zwłaszcza tam, gdzie występują wąskie uliczki. Zaletą urządzenia jest to, że można swobodnie ustalać podział w zbiorniku na osad oraz na czystą wodę. Zwiększa to ogólną funkcjonalność pojazdu. Pojazd dostępny jest w wielu możliwych konfiguracjach, przez co sprawdzi się w zależności od indywidualnych potrzeb.

Pojazd RIONED CITYCOM – ten pojazd idealnie sprawdzi się w warunkach miejskich. Jest specjalnie zaprojektowany w taki sposób, aby przeszkody występujące w mieście nie sprawiały mu problemu w dojeździe w docelowe miejsce. Dzięki odpowiedniemu doborowi zabudowy i podwozia idealnie mieści się w garażach podziemnych oraz radzi sobie z przejazdami przez niskie bramy. Pojazd jest zaprojektowany w taki sposób, że udaje się go obniżyć nawet do 187 cm. Przez to zwiększa się jego funkcjonalność niskich garażach.  Urządzenie można dowolnie konfigurować w zależności od indywidualnych potrzeb.

 

Sprzęt do udrażniania mechanicznego RIONED

FlexMatic+ dla DN 12-75 mmto urządzenie sprawdzi się idealnie do profesjonalnego czyszczenia odpływów o średnicy od 12 do 75 mm. Sprzęt zapewnia bezpieczną i czystą pracę, dzięki wyjmowanemu, obrotowemu bębnowi. Bęben, w który wyposażone jest urządzenie, mieści w sobie aż do 15 m spirali udrażniającej. Zdecydowaną zaletą sprzętu jest jego nieduża waga (około 12 kg) oraz to, że urządzenie jest kompaktowe. Dodatkowo całe urządzenie jest łatwe w obsłudze.

Master dla DN 70-250 mm urządzenie przeznaczone jest do czyszczenia średnic od 70 do 250 mm. Dodatkowo sprzęt sprawdza się również do oczyszczania kanałów liniowych. Maszyna radzi sobie świetnie praktycznie z każdym rodzajem zanieczyszczeń. Sprężyna umieszczona jest w aluminiowym bębnie, który mieści 20 m spirali. Sprzęt można używać i transportować zarówno w pionie, jak i w poziomie. Zaletą tego urządzenia jest regulowany uchwyt oraz automatyczny posuw spirali.

Ręczna maszyna spiralna Typ D dla DN 20-50 mm –maszyna, która sprawdzi się idealnie do czyszczenia małych zatorów w rurach. Ta prosta maszyna sprężynowa poradzi sobie w odpływach, których średnica nie przekracza 50 mm. Urządzenie wyposażone jest w plastikowy bęben oraz sprężynę o wymiarach 7 mm na 5 m. Zaletą sprzętu jest możliwość wyboru wymiarów sprężyn oraz to, że waga urządzenia jest niewielka.