Przepychacz ciśnieniowy do rur

Kanalizacja jest to jedna z najważniejszych instalacji w budynkach prywatnych i komercyjnych, dzięki której ścieki i zanieczyszczenia są we właściwy i bezpieczny (dla użytkowników i środowiska) sposób odprowadzane i składowane. W przypadku gdy rury zostają zanieczyszczone lub zapchane, może dojść do powstania zatorów. Najpopularniejszą i najskuteczniejszą metodą, udrażniania  rur jest  ciśnieniowe czyszczenie rur kanalizacyjnych.

Przepychacz ciśnieniowy do rur

Czym jest ciśnieniowa metoda udrażniania rur?

Ciśnieniowa metoda udrażniania rur  to potoczna nazwa techniki czyszczenia kanalizacji. W tej metodzie wykorzystuje się zwykle specjalne urządzenia lub pojazdy, które za pomocą strumienia wody pod wysokim ciśnieniem usuwają wszelkie zanieczyszczenia z kanalizacji. Urządzenia, które działają pod ciśnieniem, są niezwykle skuteczne, dlatego  metoda ciśnieniowa jest jedną z najczęściej wybieranych w sytuacji udrażniania i czyszczenia kanalizacji.

 

Na czym polega ciśnieniowe przepychanie rur?

Metoda ciśnieniowego przepychania rur wymaga użycia specjalnego sprzętu. Najczęściej wykorzystuje się do tego maszyny, które umieszcza się na samochodzie lub przyczepie. Ze względów praktycznych do tego celu używa się mniejszych samochodów dostawczych. Ten rodzaj samochodu wybierany jest z tego względu, że łatwiej nim wjechać nawet na teren o ograniczonej powierzchni i wysokości. Samochód ciśnieniowy, który jest wykorzystywany do czyszczenia kanalizacji,  wyposażony jest w zbiornik wodny i specjalną pompę wodną, która połączona jest z przewodem i głowicą ciśnieniową.

Przewód wprowadzany jest do rury kanalizacyjnej, po czym zostaje uruchomiona pompa. Dzięki temu, że działa ona pod wysokim ciśnieniem sprawia, że wszystkie zanieczyszczenia zostają rozdrabnianie i usuwane z rur. Dodatkowo ewentualne zatory, które powstały z różnych odpadów zostają rozbite. Następnie zanieczyszczenia spływają do studzienki rewizyjnej i zostają z niej usunięte mechanicznie lub ręcznie.

Do ciśnieniowego czyszczenia kanalizacji wykorzystuje się specjalne węże o różnych średnicach. Odpowiedni wąż wybierany jest zgodnie ze średnicą rury, która ma być poddawana czyszczeniu. Dodatkowo bierze się pod uwagę rodzaj zanieczyszczeń, które trzeba usunąć. Podczas ciśnieniowego  udrażniania rur kanalizacyjnych wybiera się specjalną dyszę dostosowaną  indywidualnie pod rodzaj kanalizacji oraz typ osadu do usunięcia.

 

Kiedy warto skorzystać z ciśnieniowego przepychacza do rur?

Wybór ciśnieniowej metody udrażniania rur sprawdzi się doskonale, kiedy mamy problem z zapchanym przewodem kanalizacyjnym. Metoda pozwala na precyzyjne pozbycie się nawet starych i trudnych do usunięcia osadów. O ciśnieniowym czyszczeniu kanalizacji powinien pomyśleć każdy, kto chce utrzymać ją w dobrym stanie przez wiele lat. Przepychacz ciśnieniowy do rur sprawdzi się zadowalająco jednakowo w budynkach prywatnych, jak i większych przedsiębiorstwach.

 

Jakie są zalety i wady ciśnieniowego przepychania rur?

Ciśnieniowe metody przepychania rur mają wiele zalet. Jednak wśród nich znajdują się także pewne wady.

Zalety:

 • Brak ryzyka zalania budynku.
 • Skuteczność usunięcia z kanalizacji wszelkiego rodzaju zanieczyszczenia.
 • Metoda bezinwazyjna.
 • Bezpieczna dla środowiska.
 • Nie wymaga użycia chemikaliów.
 • Idealna przy kłopotach z instalacją zewnętrzną.

Wady:

 • Usługa może być dość kosztowna.
 • Nieskuteczna w niektórych przypadkach kanalizacji.
 • Nie sprawdza się przy instalacji z dużą ilością kolan.
 • Problematyczna przy starych kanalizacjach.
 • Brak możliwości dotarcia do wszystkich lokalizacji.

 

Urządzenia ciśnieniowe RIONED

CITYJET jest to najpopularniejsza maszyna ciśnieniowa na świecie. Skutecznie sprawdza się do czyszczenia i udrażniania kanalizacji aż do średnicy 450 mm. Urządzenie przeznaczone jest do instalacji na pojazdach do 3,5 t. Dzięki kompaktowym wymiarom sukcesywnie wybierane jest do wielu rodzajów pojazdów. W zależności od parametrów pompy urządzenie wyposażone jest w silnik KUBOTA DIESEL oraz KUBOTA benzynowe. Sprzęt może zostać również wyposażony w system grzania wody oraz wiele innych dodatkowych ulepszeń.

URBANJET to urządzenie, które zostało specjalnie zaprojektowane do udrażniania przyłączy kanalizacyjnych oraz lekkich prac na sieci kanalizacyjnej do DN 350. URBANJET  jest przeznaczony do instalacji na pojazdach do 3,5 t. Dzięki dobrze opracowanemu projektowi i minimalnym wymiarom może być zainstalowany na różnych rodzajach samochodów. Waga sprzętu UrbanJet wynosi od 440 kg do 550 kg. Dodatkowo urządzenie wyposażone jest w silnik KUBOTA DIESEL D1105 o mocy 25KM, pompę SPECK, panel sterowania, hydraulicznie odwijany i zwijany kołowrót, 5-kanałowy pilot zdalnego sterowania oraz zabezpieczenie przed pracą na sucho.

PROFIJET T4 to zdecydowanie najwydajniejsze, najmocniejsze oraz najczystsze urządzenie w swojej kategorii. Spełnia wszelkie wymagania i normy ochrony środowiska, jednocześnie zachowując wysoką moc działania. Konstrukcja urządzenia opracowana jest na podstawie wytrzymałej, ultralekkiej,  aluminiowej ramie. Dodatkowo urządzenie ma ramię robocze, które ma możliwość odchylenia o 90 stopni oraz kołowrót obracany o 180 stopni. Wszystkie urządzenia ProfiJet T4 wyposażone są w panel sterowania eControl+

AQUAJET to najlżejsze i najmniejsze urządzenie dostępne od firmy RIONED, które przeznaczone jest do instalacji na samochodach. Dzięki swoim małym wymiarom idealnie pasuje do montażu na małych samochodach dostawczych oraz pojazdach typu pick-up. Sprzęt dostępny jest w różnych konfiguracjach, oraz może być wyposażone w wiele dodatkowych funkcji takich jak na przykład pilot zdalny czy hydrauliczny kołowrót.

 

Alternatywne mechaniczne metody udrażniania rur

Przepychacze ciśnieniowe sprawdzą się najlepiej przy instalacjach zewnętrznych. W przypadku kanalizacji wewnątrz budynku wykorzystuje się mechaniczne metody udrażniania rur. Polegają one zwykle na wykorzystaniu specjalnych sprężyn z odpowiednimi końcówkami. Wybór sprężyny zależy od rodzaju rury, a końcówka dobierana jest do rodzaju zatoru. Oprócz tego można wybrać również przenośne urządzenie MINIJET, które dzięki swoim wymiarom znajduje zastosowanie w domach jednorodzinnych, blokach, galeriach handlowych oraz zakładach przemysłowych. Sprzęt przeznaczony jest do czyszczenia średnic w zakresie od 25 mm do 100 mm.