Urządzenia do ciśnieniowego udrażniania rur

Kanalizacja jest to jedna z najważniejszych instalacji w budynkach prywatnych i komercyjnych, dzięki której ścieki i zanieczyszczenia są we właściwy i bezpieczny sposób (dla użytkowników i środowiska) odprowadzane. W przypadku gdy rury zostają zanieczyszczone lub zapchane, może dojść do powstania zatorów. Najpopularniejszą i najskuteczniejszą metodą, jest ciśnieniowe czyszczenie i udrażnianie rur kanalizacyjnych.

Czym charakteryzuje się metoda ciśnieniowego udrażniania rur?

Ciśnieniowa metoda udrażniania rur to potoczna nazwa czyszczenia kanalizacji za pomocą wody pod ciśnieniem. W tym celu wykorzystuje się zwykle specjalne urządzenia lub pojazdy, które za pomocą strumienia wody pod wysokim ciśnieniem usuwają wszelkie zanieczyszczenia z rur kanalizacyjnych. Taki sposób jest bardzo skuteczny, dlatego metoda ciśnieniowa jest najczęściej wybierana gdy należy usunąć zator lub po prostu profilaktycznie wyczyścić rury.

Na czym polega ciśnieniowe udrażnianie rur?

Metoda ciśnieniowego udrażniania rur wymaga użycia specjalistycznego sprzętu. Wykorzystuje się do tego maszyny, które mogą być umieszczone w samochodzie lub na przyczepie. Ze względu na to, że takim pojazdem łatwiej wjechać w trudno dostępny teren lub np. do garaży podziemnych i w niskie bramy w centrach miast, często do tego typu celów wybiera się samochody dostawcze typu van. Urządzenie do ciśnieniowego udrażniania rur, jest wyposażone w specjalną pompę ciśnieniową, która przez wąż podaje wodę do specjalnej głowicy kanalizacyjnej, dobranej odpowiednio do udrażniania, czyszczenia lub np. do usuwania korzeni.

Po wprowadzeniu do rury kanalizacyjnej przewodu z głowicą, zostaje uruchomione urządzenie. Dzięki temu, że pompa działa pod wysokim ciśnieniem, wszystkie zanieczyszczenia zostają rozdrabnianie i usuwane z rur a ewentualne zatory, które powstały z nagromadzenia różnych odpadów zostają rozbite. Następnie zanieczyszczenia spływają do studzienki rewizyjnej i zostają z niej usunięte mechanicznie lub ręcznie.

Do ciśnieniowego czyszczenia kanalizacji wykorzystuje się specjalne węże o różnych średnicach, które są dobierane odpowiednio do parametrów pompy ciśnieniowej a głowice dobiera się do rodzaju zanieczyszczenia lub zatoru.

Urządzenia ciśnieniowe RIONED do zabudowy w samochodach typu van

CITYJET jest to najpopularniejsza maszyna ciśnieniowa firmy RIONED. Bardzo dobrze sprawdza się do czyszczenia i udrażniania kanalizacji aż do średnicy 450 mm. Urządzenie przeznaczone jest do instalacji na pojazdach do 3,5 t. Dzięki kompaktowym wymiarom CITYJET jest wybierany do wielu rodzajów pojazdów. W zależności od parametrów pompy urządzenie jest dostarczane z silnikami diesla i benzynowymi renomowanej firmy KUBOTA. CITYJET może zostać również wyposażony w system grzania wody oraz wiele innych dodatkowych opcji.

urzadzenia-do-cisnieniowego-udrazniania-rur

URBANJET to urządzenie, które zostało specjalnie zaprojektowane do udrażniania przyłączy kanalizacyjnych oraz lekkich prac na sieci kanalizacyjnej do DN 350. URBANJET jest przeznaczony do instalacji na pojazdach do 3,5 t. Dzięki dobrze opracowanemu projektowi i minimalnym wymiarom może być zainstalowany na różnych rodzajach samochodów, pozostawiając wiele przestrzeni na zabudowę tzw. części suchej. Waga maszyny wynosi od 440 kg do 550 kg. URBANJET jest wyposażony jest w silniki diesel lub benzynowe KUBOTA, pompę ciśnieniową SPECK, panel sterowania eControl, hydraulicznie rozwijany i zwijany kołowrót, 5-kanałowy pilot zdalnego sterowania oraz zabezpieczenie przed pracą na bez wody.

PROFIJET T4 to zdecydowanie najwydajniejsze i najmocniejsze urządzenie w swojej kategorii. Spełnia wszelkie wymagania i normy emisji spalin TIER4, jednocześnie zachowując wysoką moc działania. Konstrukcja urządzenia oparta jest na wytrzymałej, ultralekkiej aluminiowej ramie. Dodatkowo urządzenie jest wyposażone w ramię robocze, które ma możliwość odchylenia o 90 stopni oraz kołowrót osadzony na ramieniu, obracany o 180 stopni. Wszystkie urządzenia PROFIJET T4 wyposażone są w panel sterowania eControl.

AQUAJET to najlżejsze i najmniejsze urządzenie ciśnieniowe, produkowane przez firmę RIONED, które przeznaczone jest do instalacji na samochodach. Dzięki swoim małym wymiarom idealnie pasuje do montażu na małych samochodach dostawczych oraz pojazdach typu pick-up. AQUAJET dostępny jest w różnych konfiguracjach, oraz może być wyposażony w wiele dodatkowych funkcji takich jak na przykład pilot zdalnego sterowania czy hydraulicznie sterowany kołowrót z wężem ciśnieniowym.

Alternatywne mechaniczne metody udrażniania rur

Maszyny do ciśnieniowego udrażniania rur, najlepiej sprawdzą się przy instalacjach zewnętrznych. W przypadku instalacji wewnątrz budynku wykorzystuje się najczęściej mechaniczne metody udrażniania rur. Polegają one zwykle na wykorzystaniu specjalnych urządzeń ze sprężynami wyposażonymi w odpowiednie końcówki. Wybór sprężyny zależy od średnicy rury, a końcówka dobierana jest do rodzaju zatoru. Polecamy przenośne urządzenia RIONED wyposażone w bęben, w którym zainstalowana jest sprężyna. Dzięki funkcji automatycznego posuwu, sprężyna wychodzi wprost do odpływu z bębna a następnie chowa się do niego, co znacznie ułatwia utrzymanie czystości w miejscu pracy. Urządzenia sprężynowe RIONED, dzięki swoim małym wymiarom znajdują zastosowanie w domach jednorodzinnych, blokach mieszkalnych, galeriach handlowych oraz zakładach przemysłowych. Sprzęt przeznaczony jest do czyszczenia średnic w zakresie od 12 mm do 250 mm.