Maszyny do czyszczenia kanalizacji

Odpowiednia konserwacja rur kanalizacyjnych jest gwarancją dobrze funkcjonującego systemu odprowadzania ścieków. Regularne czyszczenie przewodów kanalizacyjnych jest konieczne, ponieważ nieczystości często osadzają się na ścianach rur kanalizacyjnych, co zmniejsza stopniowo ich średnicę, a w konsekwencji prowadzi do powstawania zatorów. Dzięki wykorzystywaniu specjalnych urządzeń oraz regularnym przeglądom można przeciwdziałać powstawaniu zatorów oraz niechcianych awarii.

Jakie są metody czyszczenia kanalizacji?

Metody ciśnieniowe

Jak nazwa wskazuje, metody te bazują na wykorzystaniu wody pod bardzo wysokim ciśnieniem. Jest to możliwe dzięki specjalnym pompom zamontowanym na pojazdach do czyszczenia kanalizacji. Pompa pojazdu pobiera wodę znajdującą się w jego zbiorniku i kieruje do specjalnego przewodu wysokociśnieniowego wprowadzonego w głąb kanalizacji. Pod wpływem siły wody zanieczyszczenia osadzone na ścianach rur odrywają się i zostają rozbite na mniejsze kawałki, a następnie trafiają do lokalnej sieci kanalizacyjnej. Maszyny mają możliwość regulacji siły strumienia, co zapobiega uszkodzeniu rur kanalizacyjnych. Aktualnie metoda ciśnieniowa jest najczęściej stosowanym rozwiązaniem problemu niedrożnej kanalizacji.

Metody mechaniczne

Określa się nimi czynności, które w sposób mechaniczny umożliwiają rozdrabnianie zatorów powstałych w kanalizacji. Takie sposoby stosuje się w przypadku, kiedy nie możliwe jest skorzystanie z metod ciśnieniowych, czyli gdy trzeba udrożnić rury znajdujące się w mieszkaniach lub gdy – to spowalnia i osłabia strumień wody pod ciśnieniem. Usunięcie zatoru jest wówczas niemożliwe. Wówczas najlepiej sprawdzają się mechaniczne sposoby i wykorzystanie urządzeń spiralnych gdzie głowica rozdrabniająca zamontowana jest na elastycznej sprężynie o długości nawet kilkudziesięciu metrów,

Jaką metodę wybrać do udrażniania kanalizacji?

Metoda ciśnieniowa sprawdzi się przede wszystkim do czyszczenia kanalizacji miejskiej i przyłączy domowych, do rur o dużych średnicach oraz o małej ilości kolan. W budynkach mieszkalnych i komercyjnych zaleca się stosowanie metody mechanicznej, która sprawdzi się idealnie w rurach o mniejszych średnicach, z trudniejszym dostępem, oraz tych, które są w złym stanie technicznym.

Na czym polega mechaniczne czyszczenie rur kanalizacyjnych?

Pierwszym krokiem jest odpowiedni wybór sprzętu. Urządzenie musi być dopasowane do rury, która będzie udrażniana oraz do stopnia jej zanieczyszczenia. Istotne jest dobranie właściwej spirali, głowicy oraz końcówek czyszczących w zależności od różnych średnic rur kanalizacyjnych. Duża prędkość obrotowa głowic umożliwia dokładne wyczyszczenie rury oraz rozbicie ewentualnego zatoru, a także usunięcie przeszkód. Sprzęt wprowadzany jest do przewodu kanalizacyjnego poprzez właz lub rewizję. Zasięg urządzeń jest różny w zależności od modelu oraz potrzeb. Niektóre sprzęty osiągają nawet kilkadziesiąt metrów. Dzięki nim możliwe jest usunięcie z wnętrza rury wszelkich zanieczyszczeń, osadów z kamienia oraz rdzy. W celu oceny stopnia wyczyszczenia przewodu kanalizacyjnego na każdym etapie pracy, stosuje się kamerę inspekcyjną.

Jak często powinno się wykonywać czyszczenie kanalizacji?

Częstotliwość, z jaką powinno się udrażniać przewody kanalizacyjne, zależy od wielu czynników. Przede wszystkim ważne jest to, czy zachowane są prawidłowe spadki, przez które woda wraz z zanieczyszczeniami swobodnie przepływa. Jeśli są zbyt małe, w niektórych fragmentach rur mogą się osadzać zanieczyszczenia, co skutkować może powstawaniem w tych miejscach zatorów. Drugim istotnym czynnikiem jest właściwe korzystanie z instalacji sanitarnej. Do kanalizacji nie powinny trafiać m. in. resztki jedzenia, papierowe ręczniki itp. Ostatnim czynnikiem jest odpowiednie dopasowanie średnic rur do wielkości budynku oraz liczby osób. Należy regularnie czyścić kanalizację, aby zmniejszyć ryzyko awarii, które wiążą się z kosztowną naprawą i wyłączeniem instalacji z użytkowania.

Pojazdy ssąco-płuczące RIONED do ciśnieniowego czyszczenia kanalizacji

Pojazd ssąco-płuczący RIONED FLEXCOM – urządzenie łączy w sobie dwie przydatne funkcje, czyli zasysanie osadu oraz czyszczenie kanalizacji. Co ważne, obie funkcje działają w jednym czasie. Pojazd idealnie sprawdzi się w warunkach miejskich, a zwłaszcza tam, gdzie występują wąskie uliczki. Zaletą urządzenia jest to, że można swobodnie ustalać podział w zbiorniku na osad oraz na czystą wodę. Zwiększa to ogólną funkcjonalność pojazdu. Pojazd dostępny jest w wielu możliwych konfiguracjach, przez co sprawdzi się w zależności od indywidualnych potrzeb.

Pojazd RIONED CITYCOM

Pojazd RIONED CITYCOM – ten pojazd idealnie sprawdzi się w warunkach miejskich. Jest zaprojektowany w taki sposób, aby przeszkody występujące w mieście nie stanowiły problemu w dojeździe do celu. Dzięki odpowiedniemu doborowi zabudowy i podwozia RIONED CITYCOM idealnie mieści się w garażach podziemnych oraz radzi sobie z przejazdami przez niskie bramy. Pojazd jest skonstruowany tak, aby dało się go obniżyć nawet do 195cm, dzięki czemu zwiększa się jego funkcjonalność w terenie. Urządzenie można dowolnie konfigurować w zależności od indywidualnych potrzeb.

Sprzęt do udrażniania mechanicznego RIONED

FlexMatic+ dla DN 12-75 mm – to urządzenie sprawdzi się idealnie do profesjonalnego czyszczenia kanałów ściekowych oraz odpływów o średnicy od 12 do 75 mm. Dzięki wyjmowanemu obrotowemu bębnowi sprzęt pracuje cicho i bezpiecznie. Bęben urządzenia mieści w sobie aż do 15 m spirali udrażniającej. Zdecydowaną zaletą sprzętu jest jego nieduża waga – około 12 kg oraz to, że urządzenie jest kompaktowe i niezwykle łatwe w obsłudze.

Master dla DN 70-250 mmurządzenie przeznaczone do czyszczenia średnic od 70 do 250 mm. Sprawdza się również do oczyszczania kanałów liniowych. Maszyna radzi sobie świetnie praktycznie z każdym rodzajem zanieczyszczeń. Sprężyna umieszczona jest w aluminiowym bębnie, który mieści 20 m spirali. Sprzęt można używać i transportować zarówno w pionie, jak i w poziomie. Zaletą tego urządzenia jest regulowany uchwyt oraz automatyczny posuw spirali.

Ręczna maszyna spiralna Typ D dla DN 20-50 mm – sprawdzi się idealnie do rozbijania małych zatorów w rurach. Ta prosta maszyna sprężynowa poradzi sobie w odpływach, których średnica nie przekracza 50 mm. Urządzenie wyposażone jest w plastikowy bęben oraz sprężynę o wymiarach 7 mm na 5 m. Zaletą sprzętu jest możliwość doboru wymiarów sprężyn oraz niewielka waga urządzenia.